KPSS Forum Sitesi Kayıt Olun!

Aklınızdaki soruları cevaplamak için lütfen sitemize üye olunuz!

2199 nitelik kodu nedir? 2199 nitelik kodu KPSS atama puanları

Admin

Administrator
Yönetici
2199 nitelik kodu Ortaöğretim kurumlarının "Makine" veya "Tesviye" alanından mezun olmak.

Makine Alanı: Makine programları, mekanik sistemlerin tasarımı, üretimi, bakımı ve onarımı gibi konulara odaklanır. Öğrencilere mekanik mühendislik prensipleri, makinelerin çalışma prensipleri ve endüstriyel ekipmanların işlenmesi gibi konularda eğitim verilir.

Mezunlar, makine mühendisleri, makine bakım teknisyenleri, üretim yöneticileri ve benzeri pozisyonlarda çalışabilirler. Makine alanı, endüstriyel üretim, otomasyon, enerji sektörleri ve daha birçok alanda iş fırsatları sunar. Bu programı tamamlayanlar, makinelerin ve mekanik sistemlerin tasarımı, montajı, bakımı ve onarımı konularında uzmanlaşabilirler.

Tesviye Alanı: Tesviye programları, yüzey işleme, düzeltme ve parçaların hassas ölçümü gibi konulara odaklanır. Öğrencilere metal işleme teknikleri, ölçü aletleri kullanımı ve hassas ölçüm konularında eğitim verilir.

Mezunlar, kalite kontrol uzmanları, metal işleme teknisyenleri, hassas ölçüm uzmanları ve benzeri pozisyonlarda çalışabilirler. Tesviye alanı, özellikle hassas ve yüksek kaliteli parçaların üretildiği endüstrilerde büyük bir öneme sahiptir. Bu programı tamamlayanlar, parçaların doğru ölçülmesi ve işlenmesi konularında uzmanlaşabilirler.

Her iki alan da mühendislik ve endüstriyel üretim sektörlerinde büyük talep gören niteliklere sahip mezunlar yetiştirir. Bu programları tamamlayanlar, endüstriyel işletmelerde makinelerin bakımı ve üretimi konularında önemli bir rol oynayabilirler.