KPSS Forum Sitesi Kayıt Olun!

Aklınızdaki soruları cevaplamak için lütfen sitemize üye olunuz!

4485 nitelik kodu nedir? 4485 nitelik kodu KPSS atama puanları

Admin

Administrator
Yönetici
4485 nitelik kodu, Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık lisans programından mezun olmak şartını ifade eder. Bu nitelik koduna sahip adaylar, Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık alanındaki kadrolara başvuru yapabilirler.

Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık lisans programı, uluslararası lojistik ve taşımacılığın temellerini ve uygulamalarını öğreten bir programdır. Bu programda, adaylara lojistik, taşımacılık, işletme, ekonomi, hukuk gibi konularda eğitim verilir.

Bu programlardan mezun olan adaylar, aşağıdaki alanlarda iş bulabilirler:
  • Lojistik şirketleri: Lojistik şirketlerinde, gümrük, depolama, nakliye, dağıtım gibi pozisyonlarda çalışabilirler.
  • Taşımacılık şirketleri: Taşımacılık şirketlerinde, karayolu, denizyolu, havayolu, demiryolu taşımacılığı gibi pozisyonlarda çalışabilirler.
  • Devlet: Devlet kurumlarında, gümrük, taşımacılık, lojistik gibi konularda danışmanlık yapabilirler.
  • Özel sektör: Özel şirketlerde, tedarik zinciri yönetimi, depo yönetimi, nakliye yönetimi gibi pozisyonlarda çalışabilirler.
Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık lisans programı, lojistik ve taşımacılık sektöründe kariyer yapmak isteyen adaylar için iyi bir seçenektir. Bu programlar, adaylara lojistik ve taşımacılık konusunda bilgi ve beceri kazandırır.

İşte 4485 nitelik koduna sahip adayların başvurabilecekleri bazı kadrolar:
  • Uluslararası lojistik uzmanı
  • Taşımacılık uzmanı
  • Gümrük uzmanı
  • Depolama uzmanı
  • Nakliye uzmanı
  • Dağıtım uzmanı
  • Tedarik zinciri yönetimi uzmanı
4485 nitelik koduna sahip adaylar, KPSS lisans sınavında bu nitelik kodunu kullanarak Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık alanındaki kadrolara başvuru yapabilirler.

İşte bu programlardan mezun olanların yapabileceği bazı işler:
  • Uluslararası lojistik uzmanı: Bir işletmenin veya bireyin uluslararası lojistik faaliyetlerini yürütmek, tedarik zinciri yönetimi yapmak, taşımacılık yapmak gibi işler yapar.
  • Taşımacılık uzmanı: Bir işletmenin veya bireyin taşımacılık faaliyetlerini yürütmek, karayolu, denizyolu, havayolu, demiryolu taşımacılığı yapmak gibi işler yapar.
  • Gümrük uzmanı: Gümrük işlemlerini yürütmek, ithalat ve ihracatta gümrük vergilerini hesaplamak gibi işler yapar.
  • Depolama uzmanı: Depolama faaliyetlerini yürütmek, ürünlerin depolanması ve dağıtımını yapmak gibi işler yapar.
  • Nakliye uzmanı: Nakliye faaliyetlerini yürütmek, ürünlerin nakliyesini yapmak gibi işler yapar.
  • Dağıtım uzmanı: Dağıtım faaliyetlerini yürütmek, ürünlerin dağıtımını yapmak gibi işler yapar.
  • Tedarik zinciri yönetimi uzmanı: Bir işletmenin tedarik zincirini yönetmek, hammadde tedarikinden son kullanıcıya teslimata kadar tüm süreçleri yönetmek gibi işler yapar.
Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık lisans programlarından mezun olan adaylar, lojistik ve taşımacılık sektöründe yeteneklerine göre çeşitli kariyer seçeneklerine sahiptir.