KPSS Forum Sitesi Kayıt Olun!

Aklınızdaki soruları cevaplamak için lütfen sitemize üye olunuz!

6255 nitelik kodu nedir? 6255 nitelik kodu KPSS atama puanları

Admin

Administrator
Yönetici
6255 nitelik kodu, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından onaylanmış elektrik tesisatçılığı sertifikası sahibi olmak anlamına gelir. Bu nitelik koduna sahip olmak, kamu kurumlarında elektrik tesisatçılığı kadrolarında görev almak için gereklidir.

6255 nitelik kodunu taşıyan kadrolar şunlardır:
  • Elektrik Tesisatçısı
6255 nitelik koduna sahip olmak için gerekenler şunlardır:
  • Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış elektrik tesisatçılığı sertifikası sahibi olmak
  • ÖSYM tarafından yapılan KPSS sınavında ilgili puan türünde en az 70 puan almak
6255 nitelik koduna sahip olan adaylar, aşağıdaki kamu kurumlarında elektrik tesisatçılığı kadrolarında görev yapabilirler:
  • Milli Eğitim Bakanlığı
  • Sağlık Bakanlığı
  • Adalet Bakanlığı
  • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
6255 nitelik koduna sahip adaylar, aşağıdaki özel sektör firmalarında da elektrik tesisatçısı olarak çalışabilirler:
  • İnşaat şirketleri
  • Elektrik şirketleri
  • Fabrikalar
6255 nitelik koduna sahip olmak, elektrik alanında kariyer yapmak isteyenler için önemli bir fırsattır. Bu nitelik koduna sahip olan adaylar, kamu ve özel sektörde çeşitli elektrik tesisatçılığı pozisyonlarında görev yapabilirler.

MEB Onaylı Elektrik Tesisatçılığı Sertifikası Nasıl Alınır?

MEB onaylı elektrik tesisatçılığı sertifikası almak için, MEB tarafından yetkilendirilmiş bir kurumdan eğitim almak gerekir. Bu kurumlar, elektrik tesisatçılığı mesleğinin teorik ve pratik bilgilerini öğrencilere öğretir. Eğitim süresi genellikle 1 yıl olup, eğitim sonunda başarılı olan öğrencilere MEB onaylı elektrik tesisatçılığı sertifikası verilir.

MEB Onaylı Elektrik Tesisatçılığı Sertifikası ile İlgili Örnekler
  • 2023 yılında MEB tarafından yetkilendirilmiş bir kurumdan elektrik tesisatçılığı eğitimi alan bir aday, MEB onaylı elektrik tesisatçılığı sertifikası sahibi olur.
  • 2023 yılında MEB tarafından yetkilendirilmiş bir kurumdan elektrik tesisatçılığı eğitimi alan bir aday, MEB onaylı elektrik tesisatçılığı sertifikası sahibi olur ve kamu kurumunda elektrik tesisatçılığı kadrosunda görev alır.
  • 2023 yılında MEB tarafından yetkilendirilmiş bir kurumdan elektrik tesisatçılığı eğitimi alan bir aday, MEB onaylı elektrik tesisatçılığı sertifikası sahibi olur ve özel sektörde inşaat şirketinde elektrik tesisatçısı olarak çalışır.
6255 Nitelik Kodu ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular
  • 6255 nitelik koduna sahip olmak için, MEB tarafından yetkilendirilmiş bir kurumdan elektrik tesisatçılığı eğitimi almak gerekir mi?
Evet, 6255 nitelik koduna sahip olmak için, MEB tarafından yetkilendirilmiş bir kurumdan elektrik tesisatçılığı eğitimi almak gerekir.
  • 6255 nitelik koduna sahip olmak için, MEB tarafından yetkilendirilmiş bir kurumdan elektrik tesisatçılığı eğitimi almak dışında başka bir şart var mı?
Hayır, 6255 nitelik koduna sahip olmak için, MEB tarafından yetkilendirilmiş bir kurumdan elektrik tesisatçılığı eğitimi almak dışında başka bir şart yoktur.

6255 Nitelik Kodu ile İlgili Ek Bilgiler
  • MEB onaylı elektrik tesisatçılığı sertifikası almak için, adayların aşağıdaki konularda bilgi ve beceri sahibi olmaları gerekir:
    • Elektrik tesisatı
    • Elektrik malzemeleri
    • Elektrik güvenliği
  • MEB onaylı elektrik tesisatçılığı sertifikası sahibi olan adaylar, kamu ve özel sektörde çeşitli elektrik tesisatçılığı pozisyonlarında görev alabilirler. Bu pozisyonlar şunlardır:
    • Elektrik tesisatçısı
    • Elektrik teknisyeni
    • Elektrik mühendisi
  • MEB onaylı elektrik tesisatçılığı sertifikası sahibi olmak, elektrik alanında kariyer yapmak isteyenler için önemli bir fırsattır.