KPSS Forum Sitesi Kayıt Olun!

Aklınızdaki soruları cevaplamak için lütfen sitemize üye olunuz!

6209 nitelik kodu nedir? 6209 nitelik kodu KPSS atama puanları

Admin

Administrator
Yönetici
6209 nitelik kodu, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından onaylanmış bahçıvan yetiştirme sertifikası sahibi olmak anlamına gelir. Bu nitelik koduna sahip olmak, kamu kurumlarında bahçıvan kadrolarında görev almak için gereklidir.

6209 nitelik kodunu taşıyan kadrolar şunlardır:
  • Bahçıvan
6209 nitelik koduna sahip olmak için gerekenler şunlardır:
  • Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış bahçıvan yetiştirme sertifikası sahibi olmak
  • ÖSYM tarafından yapılan KPSS sınavında ilgili puan türünde en az 70 puan almak
6209 nitelik koduna sahip olan adaylar, aşağıdaki kamu kurumlarında bahçıvan kadrolarında görev yapabilirler:
  • Milli Eğitim Bakanlığı
  • Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı
  • Tarım ve Orman Bakanlığı
  • Sağlık Bakanlığı
6209 nitelik koduna sahip adaylar, aşağıdaki özel sektör firmalarında da bahçıvan olarak çalışabilirler:
  • Park ve bahçeler
  • Tarım işletmeleri
  • Peyzaj şirketleri
6209 nitelik koduna sahip olmak, bahçecilik alanında kariyer yapmak isteyenler için önemli bir fırsattır. Bu nitelik koduna sahip olan adaylar, kamu ve özel sektörde çeşitli bahçıvan pozisyonlarında görev yapabilirler.

MEB Onaylı Bahçıvan Yetiştirme Sertifikası Nasıl Alınır?

MEB onaylı bahçıvan yetiştirme sertifikası almak için, MEB tarafından yetkilendirilmiş bir kurumdan eğitim almak gerekir. Bu kurumlar, bahçıvan mesleğinin teorik ve pratik bilgilerini öğrencilere öğretir. Eğitim süresi genellikle 1 yıl olup, eğitim sonunda başarılı olan öğrencilere MEB onaylı bahçıvan yetiştirme sertifikası verilir.

MEB Onaylı Bahçıvan Yetiştirme Sertifikası ile İlgili Örnekler
  • 2023 yılında MEB tarafından yetkilendirilmiş bir kurumdan bahçıvan yetiştirme eğitimi alan bir aday, MEB onaylı bahçıvan yetiştirme sertifikası sahibi olur.
  • 2023 yılında MEB tarafından yetkilendirilmiş bir kurumdan bahçıvan yetiştirme eğitimi alan bir aday, MEB onaylı bahçıvan yetiştirme sertifikası sahibi olur ve kamu kurumunda bahçıvan kadrosunda görev alır.
  • 2023 yılında MEB tarafından yetkilendirilmiş bir kurumdan bahçıvan yetiştirme eğitimi alan bir aday, MEB onaylı bahçıvan yetiştirme sertifikası sahibi olur ve özel sektörde park ve bahçede bahçıvan olarak çalışır.
6209 Nitelik Kodu ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular
  • 6209 nitelik koduna sahip olmak için, MEB tarafından yetkilendirilmiş bir kurumdan bahçıvan yetiştirme eğitimi almak gerekir mi?
Evet, 6209 nitelik koduna sahip olmak için, MEB tarafından yetkilendirilmiş bir kurumdan bahçıvan yetiştirme eğitimi almak gerekir.
  • 6209 nitelik koduna sahip olmak için, MEB tarafından yetkilendirilmiş bir kurumdan bahçıvan yetiştirme eğitimi almak dışında başka bir şart var mı?
Hayır, 6209 nitelik koduna sahip olmak için, MEB tarafından yetkilendirilmiş bir kurumdan bahçıvan yetiştirme eğitimi almak dışında başka bir şart yoktur.
  • 6209 Nitelik Kodu ile İlgili Ek Bilgiler**
  • MEB onaylı bahçıvan yetiştirme sertifikası almak için, adayların aşağıdaki konularda bilgi ve beceri sahibi olmaları gerekir:
    • Bitki yetiştirme ve bakımı
    • Bahçe düzenlemesi
    • Peyzaj tasarımı
    • Tarımsal üretim
    • Bitki hastalıkları ve zararlıları
  • MEB onaylı bahçıvan yetiştirme sertifikası sahibi olan adaylar, kamu ve özel sektörde çeşitli bahçıvan pozisyonlarında görev alabilirler. Bu pozisyonlar şunlardır:
    • Bahçıvan
    • Peyzaj işçisi
    • Tarım işçisi
    • Bahçe bakım işçisi
  • MEB onaylı bahçıvan yetiştirme sertifikası sahibi olmak, bahçecilik alanında kariyer yapmak isteyenler için önemli bir fırsattır.