KPSS Forum Sitesi Kayıt Olun!

Aklınızdaki soruları cevaplamak için lütfen sitemize üye olunuz!

6229 nitelik kodu nedir? 6229 nitelik kodu KPSS atama puanları

Admin

Administrator
Yönetici
6229 nitelik kodu, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından onaylanmış bilgisayar uygulamalı muhasebe sertifikası sahibi olmak anlamına gelir. Bu nitelik koduna sahip olmak, kamu kurumlarında bilgisayar uygulamalı muhasebe kadrolarında görev almak için gereklidir.

6229 nitelik kodunu taşıyan kadrolar şunlardır:
  • Bilgisayar Uygulamalı Muhasebeci
6229 nitelik koduna sahip olmak için gerekenler şunlardır:
  • Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış bilgisayar uygulamalı muhasebe sertifikası sahibi olmak
  • ÖSYM tarafından yapılan KPSS sınavında ilgili puan türünde en az 70 puan almak
6229 nitelik koduna sahip olan adaylar, aşağıdaki kamu kurumlarında bilgisayar uygulamalı muhasebe kadrolarında görev yapabilirler:
  • Milli Eğitim Bakanlığı
  • Sağlık Bakanlığı
  • Adalet Bakanlığı
  • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
6229 nitelik koduna sahip adaylar, aşağıdaki özel sektör firmalarında da bilgisayar uygulamalı muhasebeci olarak çalışabilirler:
  • Muhasebe firmaları
  • Finans şirketleri
  • Bankalar
6229 nitelik koduna sahip olmak, muhasebe alanında kariyer yapmak isteyenler için önemli bir fırsattır. Bu nitelik koduna sahip olan adaylar, kamu ve özel sektörde çeşitli bilgisayar uygulamalı muhasebeci pozisyonlarında görev yapabilirler.

MEB Onaylı Bilgisayar Uygulamalı Muhasebe Sertifikası Nasıl Alınır?

MEB onaylı bilgisayar uygulamalı muhasebe sertifikası almak için, MEB tarafından yetkilendirilmiş bir kurumdan eğitim almak gerekir. Bu kurumlar, bilgisayar uygulamalı muhasebe mesleğinin teorik ve pratik bilgilerini öğrencilere öğretir. Eğitim süresi genellikle 1 yıl olup, eğitim sonunda başarılı olan öğrencilere MEB onaylı bilgisayar uygulamalı muhasebe sertifikası verilir.

MEB Onaylı Bilgisayar Uygulamalı Muhasebe Sertifikası ile İlgili Örnekler
  • 2023 yılında MEB tarafından yetkilendirilmiş bir kurumdan bilgisayar uygulamalı muhasebe eğitimi alan bir aday, MEB onaylı bilgisayar uygulamalı muhasebe sertifikası sahibi olur.
  • 2023 yılında MEB tarafından yetkilendirilmiş bir kurumdan bilgisayar uygulamalı muhasebe eğitimi alan bir aday, MEB onaylı bilgisayar uygulamalı muhasebe sertifikası sahibi olur ve kamu kurumunda bilgisayar uygulamalı muhasebe kadrosunda görev alır.
  • 2023 yılında MEB tarafından yetkilendirilmiş bir kurumdan bilgisayar uygulamalı muhasebe eğitimi alan bir aday, MEB onaylı bilgisayar uygulamalı muhasebe sertifikası sahibi olur ve özel sektörde muhasebe firmasında bilgisayar uygulamalı muhasebeci olarak çalışır.
6229 Nitelik Kodu ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular
  • 6229 nitelik koduna sahip olmak için, MEB tarafından yetkilendirilmiş bir kurumdan bilgisayar uygulamalı muhasebe eğitimi almak gerekir mi?
Evet, 6229 nitelik koduna sahip olmak için, MEB tarafından yetkilendirilmiş bir kurumdan bilgisayar uygulamalı muhasebe eğitimi almak gerekir.
  • 6229 nitelik koduna sahip olmak için, MEB tarafından yetkilendirilmiş bir kurumdan bilgisayar uygulamalı muhasebe eğitimi almak dışında başka bir şart var mı?
Hayır, 6229 nitelik koduna sahip olmak için, MEB tarafından yetkilendirilmiş bir kurumdan bilgisayar uygulamalı muhasebe eğitimi almak dışında başka bir şart yoktur.

6229 Nitelik Kodu ile İlgili Ek Bilgiler
  • MEB onaylı bilgisayar uygulamalı muhasebe sertifikası almak için, adayların aşağıdaki konularda bilgi ve beceri sahibi olmaları gerekir:
    • Temel muhasebe
    • Bilgisayar kullanımı
    • Muhasebe yazılımları
  • MEB onaylı bilgisayar uygulamalı muhasebe sertifikası sahibi olan adaylar, kamu ve özel sektörde çeşitli bilgisayar uygulamalı muhasebeci pozisyonlarında görev alabilirler. Bu pozisyonlar şunlardır:
    • Bilgisayar uygulamalı muhasebeci
    • Muhasebe elemanı
    • Finansman uzmanı
  • MEB onaylı bilgisayar uygulamalı muhasebe sertifikası sahibi olmak, muhasebe alanında kariyer yapmak isteyenler için önemli bir fırsattır.