KPSS Forum Sitesi Kayıt Olun!

Aklınızdaki soruları cevaplamak için lütfen sitemize üye olunuz!

6353 nitelik kodu nedir? 6353 nitelik kodu KPSS atama puanları

Admin

Administrator
Yönetici
6353 nitelik kodu, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından onaylanmış sıhhi tesisatçılık sertifikası sahibi olmak anlamına gelir. Bu nitelik koduna sahip olmak, kamu kurumlarında sıhhi tesisatçılık kadrolarında görev almak için gereklidir.

6353 nitelik kodunu taşıyan kadrolar şunlardır:
  • Sıhhi Tesisatçı
6353 nitelik koduna sahip olmak için gerekenler şunlardır:
  • Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış sıhhi tesisatçılık sertifikası sahibi olmak
  • ÖSYM tarafından yapılan KPSS sınavında ilgili puan türünde en az 70 puan almak
6353 nitelik koduna sahip olan adaylar, aşağıdaki kamu kurumlarında sıhhi tesisatçılık kadrolarında görev yapabilirler:
  • Milli Eğitim Bakanlığı
  • Sağlık Bakanlığı
  • Adalet Bakanlığı
  • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
6353 nitelik koduna sahip adaylar, aşağıdaki özel sektör firmalarında da sıhhi tesisatçı olarak çalışabilirler:
  • İnşaat firmaları
  • Tesisat firmaları
  • Sanayi kuruluşları
  • Küçük ve orta ölçekli işletmeler
6353 nitelik koduna sahip olmak, inşaat sektöründe kariyer yapmak isteyenler için önemli bir fırsattır. Bu nitelik koduna sahip olan adaylar, kamu ve özel sektörde çeşitli sıhhi tesisatçılık pozisyonlarında görev yapabilirler.

MEB Onaylı Sıhhi Tesisatçılık Sertifikası Nasıl Alınır?

MEB onaylı sıhhi tesisatçılık sertifikası almak için, MEB tarafından yetkilendirilmiş bir kurumdan eğitim almak gerekir. Bu kurumlar, sıhhi tesisatçılık mesleğinin teorik ve pratik bilgilerini öğrencilere öğretir. Eğitim süresi genellikle 1 yıl olup, eğitim sonunda başarılı olan öğrencilere MEB onaylı sıhhi tesisatçılık sertifikası verilir.

MEB Onaylı Sıhhi Tesisatçılık Sertifikası ile İlgili Örnekler
  • 2023 yılında MEB tarafından yetkilendirilmiş bir kurumdan sıhhi tesisatçılık eğitimi alan bir aday, MEB onaylı sıhhi tesisatçılık sertifikası sahibi olur.
  • 2023 yılında MEB tarafından yetkilendirilmiş bir kurumdan sıhhi tesisatçılık eğitimi alan bir aday, MEB onaylı sıhhi tesisatçılık sertifikası sahibi olur ve kamu kurumunda sıhhi tesisatçılık kadrosunda görev alır.
  • 2023 yılında MEB tarafından yetkilendirilmiş bir kurumdan sıhhi tesisatçılık eğitimi alan bir aday, MEB onaylı sıhhi tesisatçılık sertifikası sahibi olur ve özel sektörde bir inşaat firmasında sıhhi tesisatçı olarak çalışır.
6353 Nitelik Kodu ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular
  • 6353 nitelik koduna sahip olmak için, MEB tarafından yetkilendirilmiş bir kurumdan sıhhi tesisatçılık eğitimi almak gerekir mi?
Evet, 6353 nitelik koduna sahip olmak için, MEB tarafından yetkilendirilmiş bir kurumdan sıhhi tesisatçılık eğitimi almak gerekir.
  • 6353 nitelik koduna sahip olmak için, MEB tarafından yetkilendirilmiş bir kurumdan sıhhi tesisatçılık eğitimi almak dışında başka bir şart var mı?
Hayır, 6353 nitelik koduna sahip olmak için, MEB tarafından yetkilendirilmiş bir kurumdan sıhhi tesisatçılık eğitimi almak dışında başka bir şart yoktur.

6353 Nitelik Kodu ile İlgili Ek Bilgiler
  • MEB onaylı sıhhi tesisatçılık sertifikası almak için, adayların aşağıdaki konularda bilgi ve beceri sahibi olmaları gerekir:
    • Sıhhi tesisat sistemleri
    • Su tesisatı
    • Kanalizasyon tesisatı
    • Isıtma tesisatı
    • İş sağlığı ve güvenliği
  • MEB onaylı sıhhi tesisatçılık sertifikası sahibi olan adaylar, kamu ve özel sektörde çeşitli sıhhi tesisatçılık pozisyonlarında görev alabilirler. Bu pozisyonlar şunlardır:
    • Sıhhi tesisatçı
    • Tesisat ustası
    • Tesisat şefi
  • MEB onaylı sıhhi tesisatçılık sertifikası sahibi olmak, inşaat sektöründe kariyer yapmak isteyenler için önemli bir fırsattır.