KPSS Forum Sitesi Kayıt Olun!

Aklınızdaki soruları cevaplamak için lütfen sitemize üye olunuz!

6505 nitelik kodu nedir? 6505 nitelik kodu KPSS atama puanları

Admin

Administrator
Yönetici
6505 nitelik kodu, B sınıfı sürücü belgesi sahibi olmak anlamına gelir. Bu nitelik koduna sahip olmak, kamu kurumlarında B sınıfı sürücü kadrolarında görev almak için gereklidir.

6505 nitelik kodunu taşıyan kadrolar şunlardır:
  • Şoför
6505 nitelik koduna sahip olmak için gerekenler şunlardır:
  • B sınıfı sürücü belgesi sahibi olmak
  • ÖSYM tarafından yapılan KPSS sınavında ilgili puan türünde en az 70 puan almak
6505 nitelik koduna sahip olan adaylar, aşağıdaki kamu kurumlarında B sınıfı sürücü kadrolarında görev yapabilirler:
  • Milli Eğitim Bakanlığı
  • Sağlık Bakanlığı
  • Adalet Bakanlığı
  • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
6505 nitelik koduna sahip adaylar, aşağıdaki özel sektör firmalarında da B sınıfı şoför olarak çalışabilirler:
  • Kargo firmaları
  • Nakliye firmaları
  • Taşımacılık firmaları
  • Küçük ve orta ölçekli işletmeler
6505 nitelik koduna sahip olmak, ulaşım sektöründe kariyer yapmak isteyenler için önemli bir fırsattır. Bu nitelik koduna sahip olan adaylar, kamu ve özel sektörde çeşitli şoförlük pozisyonlarında görev yapabilirler.

B Sınıfı Sürücü Belgesi Nasıl Alınır?

B sınıfı sürücü belgesi almak için, öncelikle sürücü kursuna kayıt olmak gerekir. Sürücü kursu, adaylara teorik ve pratik eğitimler verir. Eğitimler sonunda adaylar, direksiyon sınavına girer. Direksiyon sınavında başarılı olan adaylar, B sınıfı sürücü belgesi almaya hak kazanır.

B Sınıfı Sürücü Belgesi ile Kullanılabilecek Araçlar
  • Otomobil
  • Kamyonet
  • Minibüs (9 kişilik)
  • Kamyon (3.5 ton altı)
B Sınıfı Sürücü Belgesi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular
  • B sınıfı sürücü belgesi almak için kaç yaş sınırı vardır?
B sınıfı sürücü belgesi almak için en az 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir.
  • B sınıfı sürücü belgesi almak için hangi sınavlara girmek gerekir?
B sınıfı sürücü belgesi almak için, öncelikle teorik sınava girilir. Teorik sınavda başarılı olan adaylar, direksiyon sınavına girer.
  • B sınıfı sürücü belgesi almak için kaç saat eğitim almak gerekir?
B sınıfı sürücü belgesi almak için, teorik eğitim süresi 22 saat, pratik eğitim süresi ise 24 saattir.
  • B sınıfı sürücü belgesinin geçerlilik süresi ne kadardır?
B sınıfı sürücü belgesinin geçerlilik süresi 10 yıldır.

B Sınıfı Sürücü Belgesi ile İlgili Ek Bilgiler
  • B sınıfı sürücü belgesi sahibi olan adaylar, 9 kişilik minibüs kullanabilir.
  • B sınıfı sürücü belgesi sahibi olan adaylar, 3.5 ton altı kamyon kullanabilir.
  • B sınıfı sürücü belgesi sahibi olmak, ulaşım sektöründe kariyer yapmak isteyenler için önemli bir fırsattır. Bu nitelik koduna sahip olan adaylar, kamu ve özel sektörde çeşitli şoförlük pozisyonlarında görev alabilirler.

Son düzenleme: