KPSS Forum Sitesi Kayıt Olun!

Aklınızdaki soruları cevaplamak için lütfen sitemize üye olunuz!

6659 nitelik kodu nedir? 6659 nitelik kodu KPSS atama puanları

Admin

Administrator
Yönetici
6659 nitelik kodu, 3308 sayılı Kanuna göre doğalgaz ve sıhhi tesisatçılık dalında kalfalık belgesine sahip olmak anlamına gelir. Bu nitelik koduna sahip olmak, kamu kurumlarında doğalgaz ve sıhhi tesisatçılık alanında çalışacak personel alımlarında aranan bir şarttır.

6659 nitelik kodunu taşıyan kadrolar şunlardır:
  • Doğalgaz ve Sıhhi Tesisatçı
6659 nitelik koduna sahip olmak için gerekenler:
  • 3308 sayılı Kanuna göre doğalgaz ve sıhhi tesisatçılık dalında kalfalık belgesine sahip olmak
  • ÖSYM tarafından yapılan KPSS sınavında ilgili puan türünde en az 70 puan almak
6659 nitelik koduna sahip olan adaylar, aşağıdaki kamu kurumlarında doğalgaz ve sıhhi tesisatçılık alanında çalışacak personel kadrolarında görev yapabilirler:
  • Milli Eğitim Bakanlığı
  • Sağlık Bakanlığı
  • Adalet Bakanlığı
  • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
6659 nitelik koduna sahip adaylar, aşağıdaki özel sektör firmalarında da doğalgaz ve sıhhi tesisatçı olarak çalışabilirler:
  • İnşaat firmaları
  • Tesisat firmaları
  • Sanayi kuruluşları
  • Küçük ve orta ölçekli işletmeler
6659 Nitelik Kodu ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular
  • 6659 nitelik koduna sahip olmak için, 3308 sayılı Kanuna göre doğalgaz ve sıhhi tesisatçılık dalında kalfalık belgesine sahip olmak yeterli midir?
Hayır, 6659 nitelik koduna sahip olmak için, 3308 sayılı Kanuna göre doğalgaz ve sıhhi tesisatçılık dalında kalfalık belgesine sahip olmak ve ÖSYM tarafından yapılan KPSS sınavında ilgili puan türünde en az 70 puan almak gerekir.

6659 Nitelik Kodu ile İlgili Ek Bilgiler
  • 3308 sayılı Kanuna göre doğalgaz ve sıhhi tesisatçılık dalında kalfalık belgesi almak için, öncelikle bir mesleki eğitim merkezinde eğitim almak gerekir. Eğitim süresi 2 yıl olup, eğitim sonunda başarılı olan adaylara kalfalık belgesi verilir.
  • 6659 nitelik koduna sahip olmak, kamu ve özel sektörde doğalgaz ve sıhhi tesisatçılık alanında çalışmak isteyenler için önemli bir fırsattır.
3308 Sayılı Kanuna Göre Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır?

3308 sayılı Kanuna göre kalfalık belgesi almak için, öncelikle bir mesleki eğitim merkezinde eğitim almak gerekir. Eğitim süresi, mesleğe göre değişkenlik gösterebilir. Eğitim sonunda başarılı olan adaylara kalfalık belgesi verilir.

3308 Sayılı Kanuna Göre Kalfalık Belgesi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular
  • 3308 sayılı Kanuna göre kalfalık belgesi almak için kaç yaş sınırı vardır?
3308 sayılı Kanuna göre kalfalık belgesi almak için en az 15 yaşını doldurmuş olmak gerekir.
  • 3308 sayılı Kanuna göre kalfalık belgesi almak için hangi sınavlara girmek gerekir?
3308 sayılı Kanuna göre kalfalık belgesi almak için, öncelikle teorik sınava girilir. Teorik sınavda başarılı olan adaylar, uygulama sınavına girer.
  • 3308 sayılı Kanuna göre kalfalık belgesi almak için kaç saat eğitim almak gerekir?
3308 sayılı Kanuna göre kalfalık belgesi almak için, mesleğe göre değişkenlik gösterebilir. Eğitim süresi, 180 saat ile 400 saat arasında olabilir.
  • 3308 sayılı Kanuna göre kalfalık belgesinin geçerlilik süresi ne kadardır?
3308 sayılı Kanuna göre kalfalık belgesinin geçerlilik süresi 5 yıldır.