KPSS Forum Sitesi Kayıt Olun!

Aklınızdaki soruları cevaplamak için lütfen sitemize üye olunuz!

KPSS Ortaöğretim Türkçe Konu Dağılımı (Tüm Yıllar)

Admin

Administrator
Yönetici
KPSS Ortaöğretim Türkçe testi, 30 sorudan oluşmaktadır. Bu sorular, aşağıdaki 10 konu başlığı altında toplanmıştır.

Konu​
Soru Sayısı​
Sözcükte Anlam​
2​
Cümlede Anlam​
2​
Paragraf​
15​
Sözcükte Yapı​
2​
Ses Bilgisi​
1​
Anlatım Bozuklukları​
1​
Yazım Yanlışları​
1​
Noktalama İşaretleri​
1​
İsimler (Adlar), İsim Tamlamaları​
2​
Sözcükte Anlam

Sözcükte anlam, kelimelerin anlam özelliklerini inceleyen bir konudur. Sözcükte anlam konu başlığı altında yer alan konular şunlardır:
  • Kelimelerin anlam özellikleri​
  • Anlam çeşitleri​
  • Anlam ilişkileri​
  • Anlam kaymaları​
Cümlede Anlam

Cümlede anlam, cümlelerin anlam özelliklerini inceleyen bir konudur. Cümlede anlam konu başlığı altında yer alan konular şunlardır:
  • Cümlenin anlam özellikleri​
  • Anlam çeşitleri​
  • Anlam ilişkileri​
  • Cümlenin öğeleri​
Paragraf

Paragraf, bir düşünceyi veya bir konuyu anlatan en küçük dil birimidir. Paragraf konu başlığı altında yer alan konular şunlardır:
  • Paragrafın yapısı​
  • Ana fikir​
  • Yardımcı fikirler​
  • Paragrafın öğeleri​
  • Paragrafın anlam özellikleri​
Sözcükte Yapı

Sözcükte yapı, kelimelerin yapı özelliklerini inceleyen bir konudur. Sözcükte yapı konu başlığı altında yer alan konular şunlardır:
  • Kelimelerin yapı özellikleri​
  • Kök ve ekler​
  • Kelime türleri​
  • Kelime eklerinin anlamları​
Ses Bilgisi

Ses bilgisi, seslerin özelliklerini ve ses olaylarını inceleyen bir konudur. Ses bilgisi konu başlığı altında yer alan konular şunlardır:
  • Seslerin özellikleri​
  • Ses olayları​
  • Seslerin yazımı​
Anlatım Bozuklukları

Anlatım bozuklukları, bir cümlenin anlamını veya yapısını bozan unsurlardır. Anlatım bozuklukları konu başlığı altında yer alan konular şunlardır:
  • Anlatım bozukluklarının türleri​
  • Nedenleri​
  • Çözümleri​
Yazım Yanlışları

Yazım yanlışları, kelimelerin ve cümlelerin doğru yazılmamasından kaynaklanan hatalarıdır. Yazım yanlışları konu başlığı altında yer alan konular şunlardır:
  • Yazım kurallarının genel esasları​
  • Özel yazım kuralları​
Noktalama İşaretleri

Noktalama işaretleri, cümlelerin doğru anlaşılmasını sağlayan işaretlerdir. Noktalama işaretleri konu başlığı altında yer alan konular şunlardır:
  • Noktalama işaretlerinin genel esasları​
  • Özel noktalama işaretleri​
İsimler (Adlar), İsim Tamlamaları

İsimler, varlığı, kavramı, düşünceyi, duyguyu karşılayan dil birimleridir. İsim tamlamaları ise iki ismin bir araya gelerek oluşturduğu bileşik kelimelerdir. İsimler ve isim tamlamaları konu başlığı altında yer alan konular şunlardır:
  • İsimlerin türleri​
  • İsimlerin görevleri​
  • İsim tamlamalarının türleri​
  • İsim tamlamalarının görevleri​
KPSS Ortaöğretim Türkçe Konuları Nasıl Öğrenilir?

KPSS Ortaöğretim Türkçe konularını öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:
  1. Konuları iyice öğrenin. Her bir konunun temel kavramlarını ve kurallarını iyice anlayın.​
  2. Bol bol soru çözün. Soru çözmek, öğrendiklerinizi pekiştirmenize ve eksiklerinizi fark etmenize yardımcı olacaktır.​
  3. Düzenli çalışın. KPSS Ortaöğretim Türkçe konuları, düzenli çalışmayla kolayca öğrenilebilir.​
KPSS Ortaöğretim Türkçe konularını öğrenmek için kullanabileceğiniz kaynaklar şunlardır:
  • Sınav kitapları
  • Yayınevlerinin hazırladığı konu anlatımlı kitaplar
  • Çıkmış sorular
KPSS Ortaöğretim Türkçe konularına çalışırken, güncel kaynaklardan faydalanmanız önemlidir. Bu sayede, sınavda çıkacak soruların formatına ve içeriğine daha iyi adapte olabilirsiniz.